Taipei Performing Arts Centre

škola: diplomový projekt FUA TUL / atelier: prof. Ing. arch. akad. arch. Jiřího Suchomela
lokalita: Taipei / Taiwan | plocha: 49 000 m2 | studie: 01/2009Taipei Performing Arts Centre - Divadelní centrum pro hlavní město Taiwanu se třemi divadelními sály. Dvě klasické „kukátkové“ scény o kapacitě 1500 a 800 diváků pro opery (evropské i asijské), činohru a balet, třetí experimentální scéna s variabilním jevištěm i hledištěm s kapacitou až 650 diváků.
Místo svou historií, bývalé říční koryto, a svojí polohou a přístupy, stejně jako charakter divadelních sálů, určovaly koncepci řešení tří „kamenů“ ve zvlněné krajině. Krajina jako park pro pohyb lidí, svět pod ní jako chráněné prostředí pro setkávání, zážitky a přístup do foyer a jednotlivé kameny jako obaly tří scén. Dva velké kameny, které vystupují přímo z krajiny schovávají dvě klasická divadla a „nesou“ třetí menší kámen experimentálního divadla, které tak získává „jinou“ polohu, stejně jako jsou „jiná“ představení v něm.
V úrovni parteru má každá ze tří scén své vlastní foyer. Do nich se vstupuje z pasáže, procházející budovou. Pasáž je otevřena přes tři podlaží a nabízí i kavárnu a knihkupectví. Jednotlivé prostory napříč budovou jsou vizuálně propojeny, a prostor tak plynule prochází celým objemem a umožňuje tak vzájemnou komunikaci mezi návštěvníky. Suterén centra je kompletně věnován divadelnímu zázemí – šatnám, skladům, přímým vstupům na jeviště a technologiím a zásobování. Divadelní zkušebny jsou umístěny nad jednotlivými bočními jevišti dvou hlavních divadel.
Prostor divadla je svět otevřených plošin, galerií a ochozů, kterým prochází většina diváků všech sálů a který nabízí průhledy vzhůru do vrchlíků jednotlivých „kamenů“ i dolů na níže položené části divadla. Stejně tak pasáž, která svým tvarováním vybízí návštěvníky k vzájemné komunikaci při průchodu budovou. Park zvednutý nad okolní ulice umožňuje pocit volného prostoru v rušném městě nebo klidné posezení ve stínu terasovitých „kamenů“ s vodou jako mají horská políčka.
Divadlo žije...

Taipei Performing Arts Centre book | PDF | 17.9 MB